En Kutsal Meslek Günleri Hangileri?
En Kutsal Meslek Günleri Hangileri?

Hangi meslek grupları daha kutsal? Ya da o mesleği icra edenlere katkısı var mı? bir mesleğe kutsal demek için o meslek hangi özelliklere sahip olmalı? gibi sorular çok fazla sorulmaktadır. Aslına bakılırsa tüm meslekler kutsaldır. Toplumda değerlerine bağlı olarak bazı meslek gruplarının özel gün ve kutlamaları vardır. Örneğin öğretmenler günü, avukatlar günü gibi… Ancak hemşire ve ebeler için bu kutlamalar bir hafta gibi bir zaman dilimine yayılmıştır. Tıp bayramı da özel olarak kutlanır ve çeşitli aktiviteler yapılır.

Hangi meslek grubunun özel günü, kaç gün kutlanırsa kutlansın, hepsinin ortak noktası bu mesleklerin kutsal olarak görülmesidir. Meslek gruplarının özel günleri en iyi kutlamalar ile geçerken kutlama bitince geriye kutsal meslek olarak yeniden herhangi bir hatırlanma durumu olmuyor.

Öğretmenler Günü

Öğretmenler günü geldiğinde öğretmenlik mesleğinin ne kadar kutsal olduğu, öğretmenlerin ne kadar değerli olduğu belirtilir. Fakat öğretmenler günü sona erince kimse bir daha öğretmenleri hatırlamıyor. Sadece bu özel gün ile sınırlı kalıyor.

Hemşire ve Ebeler Günü

Bu özel günün kutlamaları 1 hafta gibi bir zaman yayılmış olsa da diğer günler sanki o meslek kutsal değilmiş gibi davranılır. Hangi meslek olursa olsun belli gün ve haftalar ile onları anmak ne kadar doğrudur tartışılır. Bu özel günlerin yerine onların isteklerini, çalışma ortamlarını düzeltmek toplum olarak da gelişmede önemli rol oynamaktadır. Ebe ve hemşirelerin emeklerinin karşılığını aldığı bir kutlama yapıldığı zaman o zaman asıl kutlama olur. Diğer türlü sadece belirli günlerde anılan kutlamalar ne kadar kutsal sayılabilir ki?

Mesleklerin Önemi

Mesleklerini başarılı bir şekilde icra eden tüm meslek grupları kutsaldır. Meslek gruplarının gelişmesi o toplumun refah düzeyinin de gelişmesini sağlar. Eski zamanlarda kutsal mesleklere olan saygı daha fazlaydı. Mesela yolda giderken öğretmenimize denk gelsek saygı gösterirdik ancak şimdi durumlar aynı değil. Her meslek grubunun topluma yarattığı faydalar nedeni ile önemi büyüktür. İşini severek yapan ve topluma faydası olan her meslek grubu değeri hak ediyor.

Görüş ve önerilerinizi yorum olarak yazabilirsiniz. Yorumlarınız bizim için önemlidir.

Konu yazarı

Yorum Yok

Yorum Bırak


Yandex.Metrica