Okul Öncesi Eğitimin Önemi
Okul Öncesi Eğitimin Önemi

Son dönemlerde gündeme gelen okul öncesi dönemin zorunlu olması çocuklar açısından oldukça iyi bir karar ancak bazı aileler hala tereddüt yaşamaya devam ediyor. 0-6 yaş okul öncesi dönemi, çocukların en fazla öğrenmeye açık olduğu zamanlardır. Çocukların becerilerinin gelişmesi için çok önemlidir. Bu dönemde çocukların duygusal, bedensel, dil gelişimi ve psikomotor becerileri ortaya çıkar.

Yapılan araştırmalara göre okul öncesi eğitimi alan çocuklar ile okul öncesi eğitimi almayan çocuklar arasında önemli farklar ortaya çıkmıştır. Başarı oranları ve öğrenme kabiliyetleri, okul öncesi eğitimi alan çocuklarda daha iyidir. Dolayısıyla okul öncesi eğitimin yaygın hale getirilmesi toplum için büyük öneme sahiptir.

Okul Öncesi Eğitim Oyun Ağırlıktadır

Okul öncesi eğitimin temeli oyun olsa da bunun yanında çocukların yaratıcılığını da ortaya çıkarmak için önemlidir. Okul öncesi eğitimin temel amacı, çocukların oyunla birlikte öğrendiği deneyim ve bilgileri hayata geçirebilmesidir. Çocuklar kendilerini güvende hisseder ve özgüvenleri gelişir. Okul öncesi çocukların ihtiyacı oyun ve bilgidir. Çocuklar oyunla birlikte hayat bilgilerini öğrenmeye çalışır.

Okul Öncesi Çocuklar İlköğretime Hazırlanır

Okul öncesi döneminde öğrenilen kalem tutma, ayakkabı bağlama, düğme açma-kapama gibi beceriler ilköğretim dönemine gelen çocuklar için önemlidir. İlköğretime başlayan çocukların bazıları uyum problemi yaşamış olsalar dahi okul öncesinde öğrendiği bilgiler başarılı olmasında büyük etken sahibidir.

Çocukların Yaratıcılığı Ortaya Çıkar

Okul öncesi döneminde çocuklar birçok etkinlik yaparlar. Sınıflarda katıldıkları müzik, sanat, spor ve drama gibi etkinlikler çocukların kendilerini düzgün ifade etmesinde önemli rol oynar. Çocukların yaratıcı yollar bulmasını, yeni birçok şeyi keşfetmesini sağlar. Bu nedenle okul öncesi eğitimi alan çocuklar kendine güvenir. Ayrıca sorunlara çözüm bulma konusunda da önemli adımlar atarlar.

Dil Becerileri Gelişir

Okul öncesi eğitimi alınan sınıflarda dil konusunda da farklı ortamlar ortaya çıkar. Öğretmenlerin düzgün bir dil kullanıyor olması, çocukların arkadaşları ile birlikte iletişim halinde olması dil gelişiminde önemli bir etkendir. Diğer taraftan öğretmenlerin çocuklara okudukları hikayeler de dil gelişiminde önemli yere sahiptir. Yapılan bazı araştırmalara göre okul öncesi eğitimi alan çocukların dil becerilerinin önemli oranda gelişme gösterdiği kanıtlanmıştır.

Görüş ve önerilerinizi yorum olarak yazabilirsiniz. Yorumlarınız bizim için önemlidir.

Konu yazarı

Yorum Yok

Yorum Bırak


Yandex.Metrica