Neden Yazılım Mühendisliği -Taban/Tavan puanları: 2018/2019
Yazılım mühendisliği özellikle son yıllarda adından en çok söz ettiren mesleklerden biri olmayı başardı. Henüz yeni bir alan olmasına rağmen pek çok üniversite çatısı altında eğitim vermeye başladı. Geleceğini planlayan öğrencilerin de hedefleri arasına girmeyi başaran gözde bölüm için Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) tarafından paylaşılan güncel verileri aşağıda bulabilirsiniz.

Yazılım Mühendisliğini neden seçmeliyim?

-Günümüzde, her yerde teknoloji ürünü ile karşılaşıyoruz. Tüm modern teknoloji ürünleri yazılımdan oluşur veya üretimi için yazılım ürünleri kullanılmıştır. Günümüzde birçok firma yazılım üretme yarışı içerisinde ve bu ürünleri üretecek kalifiye eleman aramakta, bundan dolayı işsizlik oranı en az olan bölümlerden birisidir.

Bir yazılım mühendisinin herhangi bir sermayeye ihtiyacı yoktur, gerekli tek sermaye kendisidir. Herhangi bir yazılım dili öğrenmeniz durumunda gelir üretebilir geçiminizi sağlayabilirsiniz..

Kendi ürününüzü üretmek yerine firmalar için çalışabilir ve hayli yüksek gelirler elde edebilirsiniz. Türkiye’de ortalama 24.000$ gelir ile üst sıralarda yer alan yazılım mühendisleri en düşük 12.000$ en yüksek 78.000$ elde etti (kaynak).

-Ayrıca, artık her yerde interneti yani birbirine bağlı insanları görmekteyiz. Bir yazılım mühendisi olarak tüm insanlara ulaşabilir veya yaptığınız inovatif bir çalışma ile geleceğe yön verebilirsiniz.

Yazılım mühendisliği kendi içinde birçok dala ayrılmaktadır.

Bir Yazılım mühendisi olarak yönelebileceğiniz alanlar arasında,

  • Yapay zeka çalışmaları
  • Otomasyon ürünleri üretme
  • Otonom araç yazılımları
  • Robot yazılımları
  • Oyun yazılımları
    Ve daha birçok alan üzerinde çalışmalar yürütebilirsiniz.

Yazılım Mühendisleri sadece programlama dillerinden mi sorumludur?

Programlama dilleri, sizin yazdığınız kodların bilgisayarların anlayacağı makine kodlarına dönüştüren araçlardır. Yani bir programlama dili öğrenerek makineler ile iletişime geçmiş olursunuz. Fakat, bir programın altında yatan çok sayıda algoritma mevcuttur. Programcıların görevi bu algoritmaları oluşturarak istenilen sonucu üretecek programlar yazmaktır. Bu algoritmalar genellikle yoğun matematik bilgisi gerektirir. Bu sebeple bir programcı sadece yazılım dillerini değil aynı zamanda iyi matematik bilgisine de sahip olmalıdır.

Eğer yukarıda bahsedilen konulara ilginiz varsa akademik düzeyde eğitim görmeniz tavsiye edilir.

peki Üniversite sınavında nasıl bir sonuç almalıyım ?

Gün geçtikçe artan popülerliği ve bilinirliği ile her sene daha yüksek puanlarla alım yapan bölümde YÖK’ün paylaştığı verilere göre,

Taban puanınız 248,23’ün üzerinde başarı sıralamanız 299.282’nin üstünde olması gerekmektedir.

2018 yılında Yazılım mühendisliğinde en yüksek puanla alım yapan üniversite Bahçeşehir Üniversitesi oldu. Tüm listeye erişmek için Link’e tıklayabilirsiniz.

Listenin en üstünde bulunan Bahçeşehir Üniversitesi Yazılım Mühendisliği (Tam burslu) bölümüne yerleşen son kişinin puanı 464,22856, yerleştiği başarı sırası 17.960.

 

 

Görüş ve önerilerinizi yorum olarak yazabilirsiniz. Yorumlarınız bizim için önemlidir.

Konu yazarı

Yorum Yok

Yorum Bırak


Yandex.Metrica