Meslek Seçimini Etkileyen Faktörler
Meslek Seçimini Etkileyen Faktörler

Meslek, yaşantımızı sürdürebilmemiz için yapılması gerekli olan bir olarak yer alır. Meslekler, kişilerin para kazanmasının yanında bilgi de ister. Kişilerin meslek tercihleri, hayatlarındaki en önemli olaylar arasında yer alır. Hayatımızı rahat geçirebilmek için tercih ettiğimiz meslekler önemlidir. Meslek seçimi yaparken kendinize uygun olan mesleği seçmeli ve seçtiğiniz mesleği severek yapmaya özen gösterin. Yapılan bazı araştırmaların sonucuna göre yanlış meslek seçimlerinden şikayetçi olanların sayısı çok fazladır. Dolayısıyla seçiminizi yaparken uzman kişilerden yardım almanız da gerekebilir. Meslek seçerken kişileri etkileyen bazı unsurlar mevcuttur. Bu unsurlar kişileri meslek seçiminde farklı bir yola girmelerine ya da doğru mesleği seçmelerine etki sağlar.

Ekonomik Problemler

Çoğu insan birtakım kaygı ve endişeler nedeni ile kendilerine hiç uygun olmayan meslek seçimi yapmaktadırlar. Bunlara en iyi örnek olarak maddi imkansızlıklar gelir. Aileler, yaşadıkları geçim sıkıntıları nedeni ile çocuklarına uygun olmayan meslek seçimleri konusunda baskı uyguluyor. Bu çok hayatınızda ilerlemeler kaydedebilir ama işinizi sevmezseniz ne kendinize ne de iş yerinize faydalı olamazsınız. Dolayısıyla meslek tercihinde bulunurken maddi sıkıntıları düşünmemek gerekir.

Aile ve Çevrenin Etkisi

Aileler, meslek seçiminde çocukları üzerinde büyük etkiye sahiptir. Ailelerin ekonomik şartları, kültürel olanakları nedeni ile çocuklarının çok para kazanacakları meslek gruplarına girmelerini isterler. Bazı aileler de baba mesleğinin devamı için çocukları üzerinde baskı oluşturur. Hatta birçok aile kendilerinin hayal ettikleri meslekleri çocuklarının yapmasını ister. Çocuklarınızın meslek seçiminde onların bilgi ve becerilerinin farkına varmalarını sağlayın. Yeteneklerini keşfedip o yönde ilerlemeleri için teşvik edici olun. Bu şekilde çocuklar, becerisinin olduğu meslekte sevdiği işi yaparak mutlu olur.

Meslek Seçiminde Öğrencilere Düşen Görevler

Öğrenciler kendi yeteneklerinin farkına varmalı ve bu anlamda ilgi duydukları meslek grubuna yönelmelidirler. Kişiler, meslek seçerken ilgi duydukları meslek grupları hakkında önceden bir ön araştırma yapmalılar. Meslek grubu için yaptıkları ön araştırma sonucunda o mesleğin olumlu ve olumsuz yönlerini ortaya çıkararak, mesleğin kendilerine uygun olup olmadığına karar vermelidirler. Unutmayın yanlış meslek seçimi hayatınızın sonu değildir.

Görüş ve önerilerinizi yorum olarak yazabilirsiniz. Yorumlarınız bizim için önemlidir.

Konu yazarı

Yorum Yok

Yorum Bırak


Yandex.Metrica