Sınav Korkusunu Nasıl Yeneriz?
Sınav Korkusunu Nasıl Yeneriz?

Öğrencilerin sınava hazırlanırken sınav korkusu yaşamaları verimli ders çalışmalarına engel olmaktadır. Olumsuz duygular taşımaları etkili olarak kendilerini derslere verememeleri başarısız olmalarına en büyük etkendir.

Korku, inanların doğuştan yaşadıkları en temel duygulardan biridir. Sınav korkusu ise öğrenilen tüm bilgilerin etkili şekilde kullanılabilmesine mâni olan ve ayrıca başarının da azalmasını sağlar.

Soruları Kaygı Haline Getirmeyin

Öğrenciler sınav stresi nedeni ile devamlı olarak bir kaygı içinde olurlar. Her duyguda olduğu gibi kaygı duygusunun da altında yatan bazı sebepler söz konusudur. Kaygılı olmanızı sağlayan ve kaygının artmasına neden olan davranışlar vardır.

Öğrencilerin öğrenmiş oldukları bilgileri sınav sırasında yeteri kadar kullanamaması ve başarılarını aşağıya çekmesi sonucu sınav kaygısı oluşur. Sınavlara katılım sağlayan birçok öğrenci belli bir seviyede sınav kaygısına kapılır. Soruları kendinize tehdit olarak algılamaktan vazgeçin. Gerekirse bir uzmandan yardım alarak bu süreci en iyi şekilde atlatmaya çalışın.

Sınavda Zamanı Verimli Kullanmaya Çalışın

Bazı öğrenciler, yaşadıkları sınav kaygısı yüzünden ne yazık ki performanslarını önemli oranda etkilemektedir. Ancak birçok öğrenci için de sınavı yalnızca bir fırsat olarak görür. Kendilerini test etmek için sınavlar onlara sunulmuş en büyük olanaktır. Tabi ki bu durum tüm öğrenciler için geçerli değil. Bazıları ise sınavı tehdit olarak görür ve sınavda başarısız olacağı korkusuna kapılır.

Sınav korkusu olan öğrenciler, bilgi sahibi olsalar dahi kaygını kontrol edememeleri yüzünden psikolojik anlamda fazla yorulurlar.

Sınav Korkusunu Azaltmanın Yolları

Sınav korkusunu ortadan kaldırabilmek için ilk olarak olumsuz düşünceleri aklınızdan çıkarın. Hayattan beklentilerinizi ve sına çalışmalarınızın ne kadar iyi olduğunu düşünün. Kendinizin güçlü olduğunu ve bunun üstesinden geleceğinize inanın.

Eğer sınav korkusu yaşadığınızın farkındaysanız buna uygun yöntemler kullanarak üstesinden gelmeye çalışın. Çevrenizdeki kişilerden bu anlamda yardım alabilir ya da sınav kaygısını yok etmek için neler yapmanız gerektiğini araştırabilirsiniz. Eğer tek başınıza bu kaygıdan kurtulamazsanız mutlaka uzman kişilerden yardım almalısınız. Unutmayın, sınavlar hayatımızın son noktası değil, başlangıcıdır. Bu nedenle başarısızlık kaygısı sizi üzmesin. Hedeflerinizi belirleyin ve hedeflerinizi gerçekleştirmek için adım atmaya çalışın.

Görüş ve önerilerinizi yorum olarak yazabilirsiniz. Yorumlarınız bizim için önemlidir.

Konu yazarı

Yorum Yok

Yorum Bırak


Yandex.Metrica