YKS’ye Hazırlananlara Çok Önemli Tavsiyeler
YKS’ye Hazırlananlara Çok Önemli Tavsiyeler

Uzun zamandır sınava hazırlık yaptınız ve sınav zamanı geldi. Çalışmalarınızın boşa gitmemesi için sınav öncesi ve sınav sırasında bazı kurallara uymanız gerekir. ÖSYM bu sene yeni 2 kural daha getirdi ve bundan sonra adaylar, sınav başlamadan 15 dakika öncesinde sınav yerinde olmalıdır. Sınav yerine geç kalanlar kesinlikle içeri giremeyecek. Bu nedenle saat 10.00’da başlayacak olan sınav için en geç 09:45’te okula ulaşmalısınız.

Diğer yeni kural da adaylar sınava girerken üzerilerinde saat, telefon, takı, cüzdan gibi şeyleri bulundurmaması gerekiyor. Yapılan araştırmalara göre 2016 yılında gerçekleşen sınavlarda 5 bin 566 aday, bazı nedenler ile sınava katılımları iptal edildi.  Sınav salonunda da uyulması gereken kuralların başında kopya geliyor. Kesinlikle sınavda kopya çekmek yasak. Gözetmenler, sınav başladı kitapçıkları açın demeden asla açmayın.

Güvenlik Tedbirleri Çoğaltıldı

ÖSYM tarafından yapılan sınavlarda güvenlik uygulamaları dahilinde kamera sayısı geçen yıllara oranla 2 kat çoğaltıldı. Sınavlarda yaşanabilecek olan olumsuzluklara karşı önlemler en üst seviyeye çıkarıldı.

Sınava Gireceğiniz Salonu Önceden Görmelisiniz

Öğrencilerin sınav kaygısından kurtulmaları için sınava katılacakları salonu önceden görmeleri gerektiği konusunda uzmanlar uyarıyor. Sınav yerini önceden görmek sınav kaygısını azalttığı bilinmektedir. Hatta sınav yerinin bulunduğunuz alana uzaklığını ve nasıl gideceğinizi bilmeniz sınava geç kalma ihtimalinizi en aza indirir.

Soruların Uzunluğu Sizi Korkutmasın

 • Sınav kitapçığına kesinlikle bir göz atın ve eksiklikler, baskı hataları mevcutsa düzeltilmesini isteyin.
 • Sınava bildiğiniz sorulardan başlayın ve bu şekilde kendinizi daha iyi hissedersiniz
 • Cevabını bilmediğiniz soruların olma ihtimalini de unutmayın. Bu sorularla karşılaştığınızda korkuya kapılmadan başka soruyu cevaplayın
 • Bilmediğiniz soruları cevaplamayın
 • Sınav sorularını dikkatli okuyun ve bütün cevap şıklarına göz atın. Sorular uzun diye cevaplamaktan kaçınmayın, her zaman uzun soru zor soru anlamına gelmez.

Seçenekleri Dikkatli Okuyun

 • Sınavda zamana karşı yarıştığınızı da unutmayın. Bu nedenle zamanı iyi ayarlayın
 • Tüm seçeneklere göz atmadan doğru yanıtı işaretleme yapmayın
 • Sınavdan erken çıkmak yerine sürenizi son dakikaya kadar kullanın
 • Dikkat dağılması yaşarsanız derin bir nefes alın ya da su için
 • Sınava katılanların ilk 120 dakika ile son 15 dakika içinde salondan çıkmaları yasaktır. Hatta tuvalete gitmek bile yasaktır.
 • Cevabınız değiştirdiğiniz sorunun şıkkını iyi silin. Aksi halde optik okuyucu iyi silinmemiş yanıtı okuyabiliyor.
Görüş ve önerilerinizi yorum olarak yazabilirsiniz. Yorumlarınız bizim için önemlidir.

Konu yazarı

Yorum Yok

Yorum Bırak


Yandex.Metrica