Özel Okulların Avantajları Nelerdir?
Özel Okulların Avantajları Nelerdir?

Çoğu aile, devamlı olarak değişmekte olan dünyada gerekli olan tüm bilgi ve becerileri çocuklarının öğrenmeleri için uğraşı göstermekte. Bu nedenle aileler, özel okulların daha faydalı olduğunu düşünüyor ve özel okula çocuklarını yönlendiriyor. Yatılı okuldan birçok seçeneği olan okullara kadar birçok alternatifin yer aldığı özel okullarda her çocuk için uygun okul bulma şansınız yüksek. Peki aileler neden özel okulları tercih ediyor? Özel okulların avantajları neler?

Sınıflarda Öğrenci Sayısının Az Olması

Sınıflardaki öğrenci sayısı ne kadar az olursa, ortalama seviyedeki bir öğrencinin de başarı testlerindeki performansı yüksek oluyor. Bu nedenle birçok özel okul öğrenci sayısı açısından değişiklik gösteriyor olsa da eğitim-öğretim tarzlarına bağlı olarak hepsi aynı şeyi amaçlıyor. Özel okullarda eğitim gören öğrencilerin zayıf alanlarına göre yardım ederek performanslarını arttırabilmek için sınıflarda öğrenci sayısının az olmasına özen gösteriyorlar.

Ailelerin Katılımı

Çoğu özel okul aile ile birlikte devamlı olarak iletişim halindedir. Eğitimlerine aileleri de katmayı tercih ederler ve aile toplantıları, aile kahvaltı organizasyonları, aile kampları gibi sosyal etkinlikler düzenlerler.

Öğretmenlerin Bağlılığı

Yapılan bazı araştırmalar doğrultusunda özel okullardaki eğitmenler, genellikle kendi alanlarında ileri derecede eğitimlidir. Öğrenciler, genellikle öğretmenleri kendilerine rol model alması nedeni ile öğretmenleriyle yakın ilişki kurma olanakları bulunur.

Güvenli Çevre

Özel okullar, yüksek standartları amaçladıkları için hem disiplin hem de saygı çerçevesinde planladıkları hedeflere ulaşabilmek adına belli başlı itibara sahiptirler. Güvenlik tedbirlerinin özel okullarda daha fazla olmasından dolayı aileler özel okulları seçiyor. Bu sayede okulların güvenli olması öğrencilerin de eğitim kalitesini arttırmış oluyor.

Kaynak Çeşidi

Özel okulların hemen hemen hepsinde spor alanı, sanat atölyeleri, sınıflar, çeşitli spor kulüpleri öğrenciler için sunuluyor. Öğrencilerin ilgi alanlarına göre keşfedilmesinde önemli etken olmaktadır.

Etkinlikler

Sanatla uğraşan öğrencilerin daha fazla öğrenme istekli olması ve başarı sağlaması kanıtlanmıştır. Bu nedenle özel okullar, ders dışı etkinliklere çok fazla önem veriyor. Bunlar; spor, dans, müzik, sanat gibi etkinliklerdir.

Yeni gelişmeler

Özel okullar, MEB’inin belirlemiş olduğu müfredatın zorunlu kısımlarını yapmalarının dışında daha da öteye geçerek öğrencilerin dünyadaki gelişmelere ayak uydurmalarına yardım ediyorlar. Mesela fen, matematik, spor gibi alanlarda teknolojiyi de kullanarak öğrencilerin iyi bir birey olmaları için büyük çaba harcıyorlar.

Görüş ve önerilerinizi yorum olarak yazabilirsiniz. Yorumlarınız bizim için önemlidir.

Konu yazarı

Yorum Yok

Yorum Bırak


Yandex.Metrica