Erasmus Nedir?
Erasmus Nedir?

Erasmus, Avrupa’da yer alan yüksek öğrenim kurumlarının birbiriyle iş birliği içerisine girerek kısa bir zaman için öğrenci ile akademik personel değişimi gerçekleştirmek amacıyla mali destek sağladıkları programa verilen addır. Erasmus adı Hollandalı bilim insanı Erasmus’tan geldiği biliniyor.

Erasmus programı, çoğunlukla 6 aylık dönemi kapsayan program olma özelliğini taşır. Erasmus programına ilk olarak güz dönemi daha sonra da bahar dönemi olarak katılabilirsiniz. Önlisans- lisans öğrencileri ile Akademik personellerin yurtdışında herhangi bir üniversitede eğitimlerini sürdürmeleri veya yeni bir iş imkanı bulmalarını sağlar. Erasmus, Avrupa Birliği tarafından hazırlanmış olan bir program olmaktadır.

Erasmus Programı Neleri Kapsıyor?

AB tarafından desteklenmekte olan Erasmus programı, şu özellikleri kapsıyor;

  • Avrupa Kredi Transfer Sisteminin geliştirilmesi
  • Öğrenci ile akademisyen değişimi
  • Yabancı dil kursları ile programları
  • Eğitim programlarının geliştirilmesini hedefleyen iş birlikleri
  • Avrupa’da bölüm- üniversitelerin birlikte bilimsel çalışmalar yapabilecekleri alanların meydana getirilmesi
  • Müfredatı geliştirme programlarının uygulanabilmesi için çalışmaların yapılması

Erasmus, asla bir yabancı dil öğrenme programı olarak görülemez. Hatta bir burs programı, diploma veya araştırma programı da değildir.

Erasmus Programının Hedefleri

Erasmus, Avrupa’daki yüksek öğrenim kalitesini arttırmayı planlıyor. Erasmus programının hedefi AB ülkeleri ile aday olan ülkelerin yüksek öğrenim kurumlarıyla birlikte iş birliği yaparak yükseköğretimde Avrupa sistemini ön planda tutmak. Dolayısıyla binlerce öğrenciye yurtdışında eğitim görme olanağı sunar. Dahası mevcut bu sistemle iş, staj, spor gibi alanlarda da iş birliği yapılması planlanıyor. Erasmus’ta, ülkeler arasında değişim ile gelişim iş birliğini çoğaltma amacı birinci sıradadır.

Erasmus Programına Kimler Katılabilir?

Erasmus programına başvuruda bulunacak olan kişiler, AB veya Avrupa Ekonomik Alanı üyesi ülkelerin vatandaşları ile aday ülke vatandaşları katılım sağlayabilir. Erasmus’a başvuru yapmak için öğrencilerin genel not ortalamasının 4,00 üzerinden 2,50 veya 100’lük sistem üzerinden 75 olma şartı bulunuyor. Ayrıca öğrencilerin dil sınavında 100 üzerinden en az 70 alma kriteri bulunuyor. Sınavların ardından Erasmus ofisinde gerçekleştirilecek olan mülakattan başarılı olmak gerekiyor. Mülakattan başarılı puan alan öğrenciler, Erasmus değişim programına katılım sağlayabilir.

Görüş ve önerilerinizi yorum olarak yazabilirsiniz. Yorumlarınız bizim için önemlidir.

Konu yazarı

Yorum Yok

Yorum Bırak


Yandex.Metrica