Diksiyon Neden Önemlidir?
Diksiyon Neden Önemlidir?

Kısaca diksiyon tanımını yapmamız gerekirse güzel konuşma sanatı diye ifade edebiliriz. Yazı okurken veya konuşurken konuşma organlarımızı etkin olarak kullanma çeşididir. Doğru bir diksiyon için bazı alt başlıklar yer alır. Doğru nefes alma, tonlama, sesin etkin kullanımı, vurgu, durak en fazla bilinen yanlışlar arasındadır.

Diksiyon Bozukluğu

Diksiyonu bozuk olan kişiler, pek fazla dinlenilmek istenmez. Çünkü anlatmak istediklerini bir türlü dile getiremedikleri için kendilerini doğru bir şekilde ifade edemezler. Bu durum hem onlar için hem de çevresi için önemli problemlere sebep verebilir.

Günlük Yaşantıda Diksiyonun Önemi

Kişiler, düşüncelerini etkileyici olacak şekilde dile getirmesi gerekir. Şayet bunu yapmayı başaramıyorlar ise kişilerin kesinlikle bir diksiyon dersi alması tavsiye edilir. Türkiye’de diksiyon dersi veren birçok eğitim kurumu yer almaktadır. Özellikle İSMEK’in de bu anlamda kursları bulunmaktadır. Diksiyon eğitiminin başlıkları şu şekildedir;

  • Fonetik
  • Doğru konuşma- dinleme- okuma
  • Ses eğitimi ve doğru soluma
  • Türkiye Türkçesi’nin standart kullanımı
  • Artikülasyon
  • Beden dilinin etkili olarak kullanılması
  • Vurgu ve ton
  • Kelimeleri doğru telaffuz edebilme

Diksiyonun Faydaları

Diksiyonu güzel olan kişileri diğerlerinden ayıran en önemli özellik konuşması, kelimeleri yerinde kullanması, ses tonu üstün olmasında etkendir. Ayrıca iyi bir diksiyona sahip olan kişiler, kendisini rahat ifade etmesinden dolayı güven problemi yaşamazlar. Toplum içerisinde varlığını hissettiriyor olması öz güven yükselmesine neden olur.

Bir başka diksiyonun faydası da kişiler ile kolay ve rahat bir iletişim kurabiliyor olmaktır. Kişilerin diksiyonunun düzgün olması başarıları ile kişisel gelişimlerinde önemli rol oynar. Konuştuğu kişi veya toplumda etki bırakan kişiler her zaman etkilemeyi bilmiştir. Sizi dinleyenleri ikna edebilirseniz insanların size, işinize olan güvenlerini de arttırmış olursunuz. Diksiyonu düzgün olan kişilere rahatça kimse tepki vermez çünkü, etkili konuşma karşı tarafın etkilenmesini sağlar. Dinleyenler duydukları güzel söz ve samimiyetin arkasından güven duygusu kazandırır.

Özellikle iş hayatında diksiyonun güzel olması çok önemlidir. müşteriler, insan ilişkileri gibi birçok alanda konuşarak iletişim kurduğumuz için karşı tarafta bırakılan ilk izlenim büyük öneme sahiptir.

Görüş ve önerilerinizi yorum olarak yazabilirsiniz. Yorumlarınız bizim için önemlidir.

Konu yazarı

Yorum Yok

Yorum Bırak


Yandex.Metrica