Öğrencilere Çalışma İzni Veren Ülkeler
Öğrencilere Çalışma İzni Veren Ülkeler

Yurtdışında hem okuyup hem de çalışma imkanı bulabileceğiniz birçok ülke bulunmaktadır. Okuyup bir yandan da okul harçlığını çıkarmayı kim istemez ki? Bazı ülkeler staj ile part time iş olanakları sunarak öğrencilerin geleceklerine yön çizmelerinde yardımcı oluyor. Yurtdışında yabancı dil eğitimi almak isteyen birçok öğrenci hem uygun fiyata eğitim görmek istiyor hem de çalışma izni bulunan eğitim programlarına ağırlık veriyor. Diğer taraftan da yurtdışında çalışıp ülkelerine geri dönen öğrenciler, iş bulma konusunda çok fazla zorluk yaşamıyorlar. Bu yazımızda öğrencilere çalışma izni veren ülkeler ile ilgili bilgiler vereceğiz.

İrlanda

İrlanda’da 25 haftalık dil kursu için kayıt yaptıran öğrenciler, Work and Study olanaklarından yararlanabilir. Ayrıca 25 haftalık eğitime kayıt olan öğrencilere 8 hafta da fazladan çalışma izni veriliyor. Dolayısıyla öğrenciler toplam olarak 33 hafta kalma imkanı yakalıyorlar. Öğrenciler haftalık 15-20 ya da 25 saatlik ders programlarından kendilerine uygun olanı seçip başlayabilirler. İrlanda, 25 hafta dil eğitimine kayıt yaptıran öğrencilere toplamda 20 saat part time çalışma izni verir. Hatta bu çalışma izinleri tatil zamanlarında 40 saate de çıkabiliyor.

Dubai

Dubai, çok kolay şekilde vize vermesi nedeni ile en fazla tercih edilen ülkeler arasındadır. En az 12 hafta olmak kaydıyla dil okuluna yapılan kayıtlar doğrultusunda haftada en az 20 saat çalışma hakkınız bulunuyor. Öğrenciler, BAE İş Kanunu dahilinde bulunan Çalışma Bakanlığı’ndan izin almaları şarttır. Ülkede iş bulan öğrenciler çoğunlukla ortalama olarak saatte 6 ile 8 Dolar ücret kazanırlar.

Avustralya

Avustralya için en az 3 aylık dil kursuna kayıt olmanız gerekli. Fakat vizenin kolay şekilde alınması için öğrencilerin, mesleki eğitim kurslarına katılması tavsiye ediliyor. Kurların süresi 24-36 hafta arasında değişiyor ve pazarlama, turizm ile finans gibi konular içeriyor. 1 sene öğrenciler yasal şekilde çalışma hakkı kazanır.

Malta

Malta’da dil okuluna 12 hafta ve üzeri kayıt yaptıran öğrenciler, 13.  Haftadan sonra çalışmaya başlar. Haftada 20 saat part time çalışma izni verilir. Malta’da saatlik fiyatlar 9.25 Euro’dan başlıyor ve seçilen işe göre değişiyor. Part time çalışma izin onayı 4 hafta kadar sürüyor.

Görüş ve önerilerinizi yorum olarak yazabilirsiniz. Yorumlarınız bizim için önemlidir.

Konu yazarı

Yorum Yok

Yorum Bırak


Yandex.Metrica