İki Dil Konuşmanın Avantajları
İki Dil Konuşmanın Avantajları

Birden fazla dil bilmek, elinizde sanki sihirli bir değnek varmış gibi hissetmenizi sağlar. Bu sihirli değnek sayesinde her alanda ve her ülkede hiç zorluk yaşamadan arkadaş edinmenizde ve para kazanmanızda katkı sağlar. Hatta bu bildiğiniz dillerden bir tanesi İngilizce ise, tüm dünya ile iletişim kurabileceğiniz anlamına gelir. Bilim insanlarına göre 2 dil bilmek, kişiler üzerinde birçok olumlu taraf olduğu bilinir. Bu anlamda çok şanslı olduğunuzu söyleyebiliriz.

İşte 2 dil konuşmanın sizi daha zeki yaptığını kanıtlayan 5 şey şunlardır;

Aynı Anda Birden Fazla İş Yapabilirsiniz

İki dil bilen beyinler, çoklu çalışma ortam ve koşullarına daha uygundur. Beyinleri öyle bir çalışıyor ki bir konuşma esnasında iki dili birden kullanabilir ve hangisinin konuyla alakalı olmadığını hemen kavrayabilirler. Kişilerde bu durum devamlı olarak pratik yapma ve beyni sürekli aktif olarak çalıştırmalarından kaynaklanır. Bu nedenle de birden fazla işi kolaylıkla yapabilirler.

Kolay Konsantre Olurlar

Önlerine konulan birden fazla nesneyi ve renklerini bir dil bilen kişilere oranla daha çabuk kavrarlar. Bu şekilde yanılma ihtimalleri daha düşüktür ve az hata yaparlar. Sürekli beyinlerini aktif tutmaları bu anlamda tüm işlerini daha kolay hale getirir.

Erken Bunamaya Karşı Savaşır

Ne yazık ki bunama ve Alzheimer gibi hastalıklar ile mücadele etmek için 2 dil bilmenizin bir önemi yoktur. Ancak birden çok dil bilmeniz beyninizi sürekli olarak çalıştırdığı için bu gibi hastalıklara karşı savaş başlatabilirsiniz. İki dil bilmek beyninizi daha güçlü yapar.

Rasyonel Kararlar Verebilirsiniz

Yapılan araştırmalara göre iki dil bilen kişiler, karar alırlarken daha rasyonel bir şekilde hareket ediyorlar. Özellikle iş hayatınızda İngilizce konuşurken karşınıza çıkacak olan fırsatları değerlendirip sorunları çözmenizde önemli katkı sağlayacaktır.

Her Yaşta Her Alanda Yararını Göreceksiniz

Hangi yaşta ikinci dil öğrenirseniz öğrenin mutlaka hayatınızın her alanında size yardımcı olacaktır. Ancak küçük yaşlarda yabancı dil öğrenmek her zaman daha kolaydır. Çocukların beyinleri boş olmasından ötürü daha kolay kavrarlar. Neticesinde hayatları boyunca iki dil bilmek onlara yarar sağlar.

Görüş ve önerilerinizi yorum olarak yazabilirsiniz. Yorumlarınız bizim için önemlidir.

Konu yazarı

Yorum Yok

Yorum Bırak


Yandex.Metrica