Ders Çalışma Yöntemleri
Ders Çalışma Yöntemleri

Birçok kişi ders çalışmayı keyifli bulsa da birçok kişi de bu durumdan hiç memnun değildir. Ancak her öğrenci sınavlarda başarılı olmayı ister. Ancak çalışmadan başarı elde etmek mümkün değildir. Peki nasıl ders çalışılır? Ders çalışma yöntemleri nelerdir?

Hedeflerinizi Belirleyin

Ders çalışmaya başlamadan önce kendinize bir hedef belirleyin. Amacınıza karar verdikten sonra çalışmalar yapmak, planlı gitmek başarılı olmanızda etkilidir. Hedefleriniz gerçekleşmeye başladıkça daha çok hırslanır ve bir sonraki hedefinize konsantre olmaya başlarsınız.

Planlı Çalışmak

Ders çalışma yöntemleri arasından en önemlisi planlı çalışmaktır. Plan yapmak nasıl ve ne şekilde yol alacağınızı belirler. Mesela hangi dersi ne kadar süre çalışmalıyım gibi. Bu şekilde hiçbir şeyi yarım bırakmadan tamamlamış olursunuz.

Kendinize Uygun Çalışma Ortamları Oluşturun

Etkili ders çalışma sistemi için ortamın buna uygun olması çok önemlidir. Çalışacağınız alan toplu, düzenli, ışıklı olması gerekir. Yatak ve koltuğa uzanarak ders çalışmak doğru değildir. Uzanarak ders çalışma dikkat dağılmasına sebep olacağı için etkili bir çalışma olmaz.

Aç Karnına Ders Çalışmayın

Aç karnına ders çalışmanız pek mümkün olmayacağı için karnınızın tok olduğu zamanlarda çalışmalısınız.

Küçük Notlar Alın

Yazılın olmayan tüm bilgiler akılda uzun süre kalmaz. Bu nedenle dersleri özet şeklinde kısa kısa notlar haline getirin. Her ders için değişik not defteri tercih ederseniz daha iyi olur.

Tekrar Yapın

Öğrendiğiniz yeni bilgiler çabuk unutulur. Bunu engellemek için bilgileri sürekli olarak kullanmak ve belli aralıklar ile tekrar etmektir. Tekrar etmek unutmayı geciktirir ve sınavlara hazırlanmanızda büyük katkı sağlar.

Ders Çalışırken Molalar Verin

Aralıksız olarak uzun süre ders çalışmak yanlış bir davranıştır. Bu hızlı tempo bir süre sonra veriminizde azalmaya neden olur. Ayrıca harcamış olduğunuz zaman boşa gider. Çok fazla uzun olmamak kaydı ile belirli saatler arasında kısa molalar vermek motivasyonunuzu artırır.

Aynı Anda Birden Çok Derse Konsantre Olmayın

Aynı saat aralığında birden çok derse odaklanmaya çalışırsanız veriminiz ortadan kalkar. Ders çalışırken sıkılır ve çalışmak istemezsiniz. İlk olarak bir dersi halledip daha sonra sırayla diğerlerine başlayın.

Görüş ve önerilerinizi yorum olarak yazabilirsiniz. Yorumlarınız bizim için önemlidir.

Konu yazarı

Yorum Yok

Yorum Bırak


Yandex.Metrica