Verimli Ders Çalışma Programı
Verimli Ders Çalışma Programı

Okulların başlaması ile beraber bütün öğrencileri uzun bir eğitim ve öğretim dönemi bekliyor. Okul çağında etkili ve verimli bir çalışma programı hazırlamak, zamanınızı iyi değerlendirmek sizlere olumlu katkı sağlar. İşe ilk olarak kendinize verimli bir çalışma programı hazırlama ile başlamalısınız. Bu hazırladığınız programa her zaman uyum sağlamak için titiz davranmak başarılı olmada en önemli etkenlerden biridir.

Tabi ki kendinize de vakit ayırmalısınız arkadaşlarınızla eğlenmek, televizyon izlemek gibi. Ancak daima önceliğiniz okul ve dersleriniz olmalı. Diğer türlü hedeflediğiniz başarıya ulaşmanız oldukça zor olacaktır. Zamanınızı verimli nasıl kullanmanız gerekiyor bunu öğrenmelisiniz. Bunun için not defteri ya da ders çalışma programı hazırlayabilirsiniz. Ders programınıza çalışma saatlerinizi, yemek, uyku, boş vakitlerinizi de yazarak bunlara uyum sağlamalısınız.

Ders Programı Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Sabah uyandıktan sonra kahvaltı yapma ve kahvaltının bitiş saati
  • Okula gidip gelirken yolda geçen süre
  • Öğle ve akşam yemeği için ayrılan zaman
  • Dinlenmek, eğlenmek için ayrılan vakit
  • Ders tekrarı yapmak için ayrılan zaman
  • Uyku saati

Yukarıda sayılı maddeler ile ders programınızı hazırlamanız dahilinde verimli bir ders çalışma programı oluşturabilirsiniz. Okul zamanlarında bazı fedakarlıklar yapmanız gerekir. Mesela dışarıda geçirdiğiniz zamanı en aza indirin ve tablette kısa süreliğine veda edin. Okuldaki başarılarınız için yapacağınız bu ufak hareketler sizlerin ileri ki hayatınızın değişmesine katkı sağlayacaktır.

Bu dönemde yalnızca öğrencilere değil ebeveynlere de oldukça büyük görevler düşmektedir. Çocuklar bazı zamanlarda neyi nasıl yapacaklarını bilemez ve destek almaya ihtiyaç duyarlar. Aileler bu noktada onlara destek olarak verimli çalışmalarını sağlamalıdır.

Ebeveynler, çocuklarıyla beraber günlük program yapabilir ve bunu takip edebilir.

Çocuklarınızı Ödüllendirin

Öğrenciler için ödev yapmak çok zor bir görevdir ve özellikle ilk okul yıllarında çocuklar daha da güçlük çeker. Bu gibi durumlar karşısında ödev olayını daha zevkli bir hale getirmek ebeveynler tarafından özenle yapılmalıdır. Örneğin ödül olayı çocukları çok fazla ödev yapmaya teşvik eder ancak ödüller her zaman değil ara sıra yapılmalı. Her zaman ödül verilmesi çocuğun farklı düşüncelere kapılarak ödevi görevi olarak değerlendirmez.

Görüş ve önerilerinizi yorum olarak yazabilirsiniz. Yorumlarınız bizim için önemlidir.

Konu yazarı

Yorum Yok

Yorum Bırak


Yandex.Metrica