Yabancı Dil Öğrenmenin Önemi
Yabancı Dil Öğrenmenin Önemi

Okul yıllarında öğretmenlerimiz ve ailemiz tarafından yabancı bir dil öğrenmememiz gerektiği konusunda devamlı olarak öğütler alırız. Çalışma hayatında yabancı dil bilmek gerektiğini yoksa iş bulmakta zorluk çekeceğimizi her zaman dile getirirler. Günümüzde ikinci bir dilin bilinmesi Türkçe bilmek kadar doğaldır.

Tabi ki de ikinci bir dili olmadan da iş hayatında belli bir yerlere gelen kişiler mevcut. Ancak eskiden insanların yabancı dil bilmeleri bu kadar değerli değildi. Özellikle iş hayatında yabancı dilin önemi fazla… Mesela sırf ikinci dili bilmediği için bazı kişiler terfi bile edemiyor. Ülkemizde de birçok firmanın yabancı ülkeler tarafından satın alındığını ya da yabancı firmalar ile çalıştığını dikkate alırsak yabancı dil öğrenmenin önemi her geçen gün artmaktadır.

İnternetin ortaya çıkmasından itibaren iş hayatı ve birçok alanda yenilikler ortaya çıktı. Dolayısıyla artık sadece bilgi birikimi çok da işe yaramıyor. Mutlaka bunun yanında bir yabancı dilin olması gerekiyor. Peki yabancı bir dil öğrenmeye karar verdiniz ilk olarak hangi dili öğrenmeniz gerekiyor?

Hangi Yabancı Dil Daha Çok Tercih Ediliyor?

İlk olarak kesinlikle İngilizce öğrenmeniz şart. Çünkü internet üzerinde yer alan sayfaların birçoğu İngilizce içerik barındırır. Bu yüzden ilk yabancı dil seçiminiz İngilizce olmalı ve İngilizce dünya çapında en fazla konuşulan dil olma özelliğine de sahip.

İngilizce biliyorsunuz ama ikinci bir yabancı dil daha öğrenmek istiyorsanız almış olduğunuz eğitim, mesleğiniz ve çalıştığınız sektöre bağlı olarak tercih yapmalısınız. Örneğin Latin Amerika ülkeleri ile ilgili işiniz varsa İspanyolca, İnşaat sektöründe çalışıyorsanız Rusça ve ticaretle uğraşıyorsanız da Çince öğrenmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca Japonca, Arapça ve Fransızca da bilinmesi gereken diller arasında bulunur.

Yaptığınız işe bağlı olarak yabancı dilinizi ne kadar öğrenmeniz gerektiği ile alakalı olarak değişebilir. İlk olarak ihtiyaçlarınızı belirlemeli ve buna göre hareket etmelisiniz. Örneğin; iş hayatınızda yabancı dil şartsa, yurtdışında master yapacaksanız dil öğrenin. Kendi alanınızdaki terimlere ağırlık verin. Mesela inşaat firmasında çalışıyorsanız bu konudaki terimler daha ağırlıkta olmalı, tıp alanındaki terimler daha çok yan planda kalması gerekir.

Görüş ve önerilerinizi yorum olarak yazabilirsiniz. Yorumlarınız bizim için önemlidir.

Konu yazarı

Yorum Yok

Yorum Bırak


Yandex.Metrica