”Ders Çalışamıyorum” Ne Yapmam Gerekiyor?
Ders Çalışamıyorum” Ne Yapmam Gerekiyor?

Genelde birçok öğrencinin başına hayatında en az bir kez de olsa masaya oturup ders çalışmak yerine değişik şeylerle uğraşma durumu söz konusu olmuştur. Ders çalışmayı isteyip ama bir türlü nasıl ve nereden başlayacağını bilmemek öğrencilerin zor zamanlar yaşamasına neden oluyor.

Okul döneminde verimli bir ders çalışma programı için kendinize hedefler belirlemeli ve buna bağlı bir yol çizmelisiniz.

Özellikle sınavlara katılacak olan öğrencileri zorlu bir dönem bekliyor olacak. Bu nedenle çok fazla vakit kaybetmeden bir an önce sınav için hazırlıklara başlanması gerekir. Tabi ki konu ders çalışmak olunca her öğrenci istekli davranmıyor olabilir. Bu durumu ya yavaşlatmak ya da erteleyebilmek için çeşitli bahanelere sığınırlar. Elbette bu durum öğrencilerin nasıl ders çalışması gerektiği konusunda yeterli bilgiye sahip olmamasından dolayı ortaya çıkıyor.

Öğrenciler ve aileler, ders çalışma programı için kendilerine bir plan oluşturmalı ve buna uymalı gerekir.

Hedefleriniz Kolaydan Başlamalı

Öğrenciler kendilerine bir hedef koymalı ve bu hedefleri gerçekleştirmek için verimli çalışmalıdırlar. Hedefler belirlenmez ve doğru çalışılmaz ise sonuca ulaşmak mümkün olmaz. Hedefler gerçekleşmeye başladıkça ders çalışma azmi de artar. Bu nedenle plan yaparken önce kolay olanı seçerek kendinizi teşvik etmelisiniz. Zaten hedeflerinizi başardıkça daha büyüğünü isteyecek ve hedeflerinizi bir bir gerçekleştirmiş olacaksınız.

Notlar Tutun

Öğrenciler, not tutmayı alışkanlık haline getirmeli. Yeni öğrencilerin bilgilerin unutulmaması ve akılda kalabilmesi için tekrar edilmesi, not alınması önemlidir.

Odanızda Dikkatinizi Dağıtan Objelerden Uzak Durun

Ders çalıştığınız alanın çok kalabalık olmamasına dikkat edin. Ders çalışırken özellikle televizyon, tablet ve telefon gibi cihazlar kapatılması gerekir. Odada ders çalışırken dikkatini toplamasını engelleyen, dikkatini fazla çeken objeler kaldırılmalı ve oda aydınlık olmalıdır. Öğrenciler kesinlikle çalışma masasında ders çalışılmalı yatarak, uzanarak ders çalışmak yanlıştır.

Pozitif Düşünün

Verimli ders çalışmanın temel prensibi pozitif düşünceden geçer. Kendinize oluşturduğunuz program dahilinde hareket ederek çalışmak negatif düşünceleri ortadan kaldırır. Sonuca yaklaştıkça veriminiz de artacak ve bu sayede hedeflerinize daha da yaklaşmış olacaksınız. Olumsuz düşüneler ders çalışmanızı engeller ve konuları anlamanızda güçlük yaratır. Her zaman olumlu düşünmek, mutlu olmanıza katkı sağlar.

Görüş ve önerilerinizi yorum olarak yazabilirsiniz. Yorumlarınız bizim için önemlidir.

Konu yazarı

Yorum Yok

Yorum Bırak


Yandex.Metrica