Etkili Kompozisyon Nasıl Yazılır?
Etkili Kompozisyon Nasıl Yazılır?

Kompozisyon yazmak, sanıldığı kadar basit bir iş değildir. Etkili bir kompozisyon yazmak için bazı kurallara uymanız gerekir. Kompozisyon yazmak, özen ve titizlik gerektiren bir konudur. Bu nedenle kompozisyon konusuna iyi hakim olmak ve yazım kurallarına dikkat etmek önemlidir. Bugün siz değerli Pdfkitapindir ziyaretçileri için ”etkili kompozisyon nasıl yazılır” detaylı olarak işleyeceğiz.

Etkili Kompozisyon Yazma Kuralları

  • Bilgi Birikimi: Herhangi bir konu üzerinde yazacağınız kompozisyon için önceden konu hakkında bir ön araştırma yaparak bilgi sahibi olmalısınız. Elbette ki herkes her şeyi bilmek zorunda değil ancak, öğrenebilir. Mesela, bir doktorun spordan, siyasetten anlamam demesi aydın insanlara göre bir davranış değildir. En azından biraz da olsa bilgi sahibi olması gerekir. Bu nedenle kompozisyon yazarken de az da olsa bilgi sahibi olmanız gerekiyor.
  • Uygun Konuyu Seçme: Kompozisyon konusu hakkında bilgi edindikten sonra sıra yazacağınız kompozisyon için konu bulmaya geldi. Kişilerin ilgisini çekebilecek ve kompozisyon ile uygun olan konuları oluşturmaya özen gösterin.
  • Plan Yapın: Hangi işi yaparsanız yapın mutlaka o işi plan doğrultusunda yapın. Aksi halde zor, düzensiz, zevksiz durumlar ortaya çıkar. Bu nedenle kompozisyon yazarken de kendinize planlar koyun ve o doğrultuda ilerleyin.
  • Başlık: Yazılacak kompozisyonun konusunun ismi başlıktır. İyi bir başlık dikkat çekici, kısa, akılda kalabilen, konuyla alakalı ve yazı hakkında fikir vermelidir.
  • Paragraf: Paragraflar, tüm konunun farklı bölümlerini anlatır. Paragraflarda, cümlelerin açık ve etkili olması önemlidir. Eğer kompozisyon paragraf ile ayrılmazsa okuyucuları sıkar ve ana fikirlerin birbirinden ayrılmasını sağlar.
  • Dil Kuralları: Etkili bir kompozisyon için dil kurallarının bilinmesi gerekir. Kelimelerin anlamı, dilin ifadesi okuyan kişilere kolaylık sağlaması nedeni ile dil kuralları kompozisyonda bir bütündür.
  • Yazma: Etkili kompozisyon için bilgi birikimi, planlama yapılmasının ardından yazmaya geçilir. Dilerseniz kısa yazılar yazarak da başlayabilir daha sonra hepsini birleştirebilirsiniz. Bu şekilde nerede hata yaptığınızı ve hangi cümleyi nerede kullanmanız gerektiği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca kısa kısa yazılar ile başlamak her zaman daha iyi sonuçlar verir.
  • Kompozisyonun Okunması ve Hataların Düzeltilmesi: Kompozisyon bittikten sonra yazınızı mutlaka gözden geçirin. Dil bilgisi kuralları, imla kuralları, sayfa düzenini inceleyin. Hatalarınız varsa düzeltin ve yazdığınız kompozisyonu herkesin anlayabileceği şekilde yazmaya dikkat edin.
Görüş ve önerilerinizi yorum olarak yazabilirsiniz. Yorumlarınız bizim için önemlidir.

Konu yazarı

Yorum Yok

Yorum Bırak


Yandex.Metrica