Sınav Stresini Azaltmanın Yolları
Sınav Stresini Azaltmanın Yolları

Türkiye’de ne yazık ki sınav stresi yaşayan milyonlarca öğrenci bulunuyor. Sadece öğrenciler değil, aileleri de bu durumdan payına düşeni alıyor. Peki sınav stresi ile nasıl baş edilir? hangi yöntemler uygulanmalı sizler için açıklayacağız.

Sınav stresi yaşayan kişilerde en sık görülen şikayetler arasında gerginlik, sinirlilik, panik gibi durumlar gözlemlenir. Bazı kişiler sınavda başarılı olmak için gerginleşir ve stresini kontrol altına alamaz. Ancak bazılarına göre de bu durum tam tersidir ve sınav sadece yolun başlangıcıdır. Bu düşünceye sahip olanlar diğerlerine göre çok fazla şanslıdır ve stresi en az seviyede yaşarlar.

Sınav Stresini Nasıl Azaltabiliriz?

Öğrenciler sınav hazırlığında iken genellikle başarısız olma kaygısına kapılırlar. Bu durum onları daha da stresli yapar. Kişilerin sınava yüklemiş oldukları değişik anlamlar da sınavda başarılı olmaları için izleyecekleri yollar arasındadır. İnsanların sınav sonucuna göre bakış açıları farklılık gösterse de birçoğu sınavda başarılı olursam geleceğim kurtulur aksi halde sıkıntılar yaşarım gibi düşünceler akıllarından geçiyor. 1 yıl kayıp yaşayamam, arkadaşların üniversiteye giderken ben yeniden sınav kaygısı yaşamak istemiyorum gibi düşünceler çoğu kişide bulunur. Ancak bazen göze alınamayan 1 sene bile belki de sizlerin daha da önde olmanızı sağlayacak.

Yaşamınız boyunca başarılı olmanız için sınav veya seçtiğiniz mesleklerin yanı sıra istekleriniz ve kişiliğiniz de önemli bir etken oluşturduğunu asla unutmayın.

Sınav Stresini Arttıran Nedenler

  • Her konuda bu düşünce tarzından bir an önce kurtulun. Mesela bir sınavdan başarısız sonuç aldınız diye her sınavda başarısız olacağınız anlamına gelmez. Bu şekilde hep başarısız olacağınızı düşünür ve olumsuz düşünceler sizi etkiler. Bu nedenle hep pozitif düşünce tarzını tercih edin.
  • Tüm sınavlarınız oldukça başarılı ancak sadece bir tanesi başarısız olabilir. Yalnızca bir sınav kötü diye kendinizi başarısız olarak değerlendirmeyin. Hayatta siyah ve beyazlar olduğu gibi grilerin de olduğunu unutmayın.
  • Hedefleriniz ve planlarınız üzerinde aşırı derecede katı kurallar oluşturmayın. Hatta planlarınız için aşırı oranda beklenti içerisine girmek bile sizi etkiler. Mesela çok başarılı olacağım, en iyisi ben olmalıyım gibi düşünceler sizi olumsuz olarak yorar. Akışına bırakın ve her zaman hedeflerinizi gerçekleştirmek için elinizden geleni yapın ama saplantı haline getirmeyin.
Görüş ve önerilerinizi yorum olarak yazabilirsiniz. Yorumlarınız bizim için önemlidir.

Konu yazarı

Yorum Yok

Yorum Bırak


Yandex.Metrica