Tavla Nedir ve Nasıl Oynanır ?
Tavla Nedir ve Nasıl Oynanır ?

Tavla oyunu yüzyıllardır oynanan ve hayatımızda yeri olan bir masa oyunudur. Attığımız zarlara göre oynadığımız oyunda şans faktörü ön planda olsa da esasında gelen zarlara göre belirli bir strateji yapmak zorunda kalıyor ve çoğu zaman büyük risklere girmek zorunda kaldığımız bir yapıya sahiptir.
Tavla oyununda aslında her bölgenin bir anlamı mevcut. Tavlanın oluşturulması esnasında zaman kavramından yola çıkılarak oluşturulmuş ve oyunun kuralları da meydana getirilmiştir.
Tavlada toplam 15er pul bulunmaktadır. Bunlar siyah ve beyaz olmak üzere karşılıklı oyuncular tarafından oynanır. Bu pulların anlamı ayda bulunan 15 gün ve 15 geceye olan atıftır. Tavlada karşılıklı bulunan toplam 12 hane bir yılda bulunan ay sayısını simgelemekte ve karşılıklı bulunan 24 bölme ise günün 24 saatini temsil etmektedir. Milattan önce 3000 yılına dayanan Tavla oyunu Osmanlıda 1400lü yıllarda yaygınlaşmaya başlamış ve günümüzde en çok oynanan masa üstü oyunlardan birisi olmuştur.
Tavla oynarken zar atıldığında pek çok terim duyarsınız. Dü-Şeş(6-6), Hep-Yek (1-1) ve Penc-ü Se (5-3) gibi olan bu terimler toplam 21 tane olan zar kombinasyonlarının her birisi için farklı olmakla birlikte dilimize farsçadan gelmiştir. Toplam 4500 civarında hamle ihtimali bulunan tavla oyunu şans, strateji ve risk faktörlerinin bir araya gelmesidir.

Görüş ve önerilerinizi yorum olarak yazabilirsiniz. Yorumlarınız bizim için önemlidir.

Konu yazarı

Yorum Yok

Yorum Bırak


Yandex.Metrica

Gülhan Web ©2015