Gezegenler ve Evren
Gezegenler ve Evren

Samanyolu Galaksisi içinde bulunduğumuz milyonlarca yıldızdan oluşan sonsuz evrendeki milyarlarca galaksiden birisidir. İçinde bulunduğumuz Güneş Sisteminin kenarında bulunduğu Sarmal Galaksi olarak bir Galaksidir. Samanyolu galaksimizde sayısı tam olarak bilinmemekle birlikte 200 ila 400 milyar yıldız olduğu bilinmektedir Güneş sistemimiz galaksinin merkezine 26.000 ışık yılı uzaklıkta bulunurken galaksimizin çevresini 220 milyon yılda dönmektedir.
Milyarlarca galaksiden oluşan evrende galaksimize en yakın galaksi olarak sarmal bir galaksi olan Andromeda Galaksisi yer almaktadır. Andromeda Galaksisi ayrıca dünyadan çıplak göz ile görülebilen en uzak gök cismidir.
Dünyadan çıplak gözle görülebilen galaksiler toplam 4 tanedir. Bunlardan birisi içinde bulunduğumuz Samanyolu Galaksisi iken bir diğeri Andromeda Galaksisidir. Bu iki Galaksi kuzey yarım küreden görülürken güney yarım küreden Küçük Macellan ve Büyük Macellan bulutsuları görünür.
Dünyadan çıplak gözle görülen yıldızların sayısını göz önüne aldığımızda 10.000 yıldızdan bahsedilmektedir. Astronomi ile ilgili olan veritabanının listesinde toplam 9600 yıldız bulunurken bu sayı Rusya’da yapılan araştırmalarda 5200’e kadar düşmüştür. www.starregistry.ca sitesinden gökyüzünde görülebilen yıldızlara sizin veya bir tanıdığınız ismini 100 dolar artı kargo bedeli karşığında çerçeveli bir belge karşığında isim verebiliyorsunuz.

Görüş ve önerilerinizi yorum olarak yazabilirsiniz. Yorumlarınız bizim için önemlidir.

Konu yazarı

2 Yorum

  1. serce dedi ki:

    helal olsun 11 sınıuf ders kitapları paylaşımları harika çok teşşetkürler

Yorum Bırak


Yandex.Metrica