Nota ve Müzik
Nota ve Müzik

Nota müzikte kullanılan seslerin kağıt ortamına aktarılırken müziği anlamamızı sağlayan şekillerdir. Notalar kağıda dökülürken her birisi için de isimlendirmeler gerçekleştirilmiştir. Ülkemizde Do, Re, Mi, Fa, Sol, La ve Sİ notaları kullanılırken her ülkede bu isimlendirme yapılmamaktadır. Müzikte her bir nota faklı bir sese karşılık gelir ve notalar seslerin uzunluğunu ve temel frekanslarını göstererek kağıt ortamına aktarıldığında kolaylıkla okunmasını ve melodiye dökülmesini sağlarlar.
Ülkemizde kullanılan sistem olan Do, Re, Mi adlandırılması daha çok Fransa, İtalya ve Türkiye gibi akdeniz ülkelerinde kullanılmaktadır. Bu isimlendirme Aziz Lohanne Battista İlahisinin her satırının ilk kelimesinin baş harflerinden alınarak oluşturulmuştur. İlk cümle Ut ile başlarken zamanla değişmiş ve Do olarak adlandırılmıştır.
İngiltere, Almanya gibi kuzey ülkelerinde ise Do, Re, Mi isimlendirilmesi kullanılmamaktadır. Buralarda kullanılan isimlendirme A, B, C isimlendirmesidir. Notalar C, D, E, F, G, A, B olarak devam ederler.
Japonya’da ise daha farklılaşır ve Ha, Ni, Ho, He, To, I, Ro isimlendirmesiyle sonuçlanır.
Görüldüğü gibi müzikte nota evrensel olmasına rağmen isimlendirme evrensel değildir. Pek çok bölgede farklı isimlendirmeler kullanılarak müzikte notalar farklı şekilde ifade edilmiştir.

Incoming search terms:

Görüş ve önerilerinizi yorum olarak yazabilirsiniz. Yorumlarınız bizim için önemlidir.

Konu yazarı

Yorum Yok

Yorum Bırak


Yandex.Metrica