Dinazorlar ve Yok Oluşu
Dinazorlar ve Yok Oluşu

Dinozorlar bir dönem dünyaya hakim olan devasa sürüngenler olarak hüküm sürmüşlerdir.Dinozorlara ait iskeletlerin bulunması ve günüzümden milyonlarca yıl önce yaşamaları sebebi ile büyük heyecan ve merak uyandırmışlardır. Bulunan fosillerin birleştirilmleri ve ressamların becerisi ile o dinozorlara ait ilk resimler ortaya çıkmıştır. İnsaoğlu dinozorlara olan ilgisinin getirdikleri ile birlikte kendilerine şu sormuşlardır. Dinozorlar neden hala yoklar ve nasıl yokoldular. Bu durumla ilgili pek çok araştırma yapıldı ve teoriler üretildi. Bu teorilere kısaca değinmek gerekirse
1- Meteor Çarpması
Bu teoriler içerisinde en çok bilinen ve kabul edilen teorilerden meteor çarpması teorisinde. Dünyaya 65 milyon yıl önce çarpan bir meteor sonucunda oluşan devasa toz bulutları atmosferi kaplayarak güneş ışınlarnı kaplayarak yaşamın yok olmasını sağladı.
2- Dev volkanlar
Bu teoride ise gökyüzünün bir meteordan dolayı olmadığı aksine dünya kaynaklı olan dev volkanların patlamaları ile hem gökyüzünün dumanlarla kaplanması ve dev volkanların yakınlarında bulunan hayatı anında yok etmesidir.
3- Buzul çağı
Dünyamız belirli periyotlarda buzul çağı yaşamaktadır. Dinozorları da bu buzul çağlarından birisinin yok ettiği düşünülmekte ve bu buzul çağı nedeniyle oluşan buzulardan dolayı dinozorların yeterli besini ve sıvıyı alamadıklarından açlıktan öldükleridir. Bununla birlikte dinoorların hüküm sürdüğü milyonlarca yıl boyunca defalarca buzul çağı olması bu teoriyi fazla gerçekçi kılamamktadır.
4- Ölümcül hastalıklar
Teorilerin en farklı versiyonlarından olan bu teori ile birlikte dinozorların yaşanan bir ölümcül hastalık nedeniyle yok olduklarını söylemektedir.

Görüş ve önerilerinizi yorum olarak yazabilirsiniz. Yorumlarınız bizim için önemlidir.

Konu yazarı

Yorum Yok

Yorum Bırak


Yandex.Metrica

Gülhan Web ©2015