Edge Of Tomorrow (Yarının Sınırında)
Edge Of Tomorrow (Yarının Sınırında)

Tom Cruise’un bilimkurgu çalışmalarından sonuncusu ile karşı karşıyayız. Daha Önceleri Vanilla Sky (2001), Minority Report (Azınlık Raporu – 2002), War Of The Worlds (Dünyalar Savaşı – 2005) ve son olarak ta Oblivion (2013) ile bizlerin karşısına çıkan Tom Cruise bu son filmi Yarının Sınırında ile bilimkurgu filmlerinde adeta “artık ben de varım” demekte.

Filmimizde dünya uzaylı istilası altındadır ve savaşları çok büyük kayıplar vererek kaybetmektedir. Uzaylı ırkın zaferlerinde kayıpları çok az olmakta bu da insanlığın ümitlerini tüketmektedir. Rita Vrataski (Emily Blunt) ‘ın ekibinin bir gün Mimics adlı bu uzaylı birliğine karşı aldığı zafer tüm umutları yeniden yeşertecek ve Mimicslere karşı büyük bir taarruza geçilecektir. Bu taarruzda savaş deneyimi olmayan Subay Bill Cage’e (Tom Cruise) bir intihar görevi verilir. Bill Cage görevi yerine getirmek istemese de mecbur kalır ve geri dönüşü olmayan göreve taarruzun ilk saldırısında başlar ve anında ölür. Ölümün hemen ardından göreve atandığı ana geri dönerek zamanda geriye atlama yapar. Bill Cage artık kısır bir döngüye girmiş devamlı aynı olayları yaşamaya başlamış ve her gün savaşmaktadır. Bu savaşlarda deneyimleri artmakta her gün bir video oyunundaymışçasına tekrar başlamaktadır. Bu deneyimleri ile takım arkadaşlarını her gün kurtarır, kurtardığı kişiler arasında Rita Vrataski’de vardır. Ritayı son kurtardığında Rita Bill Cage’deki durumu fark eder ve ona seslenir “Uyanınca Bul beni”. Bill Rita’nın da bir zamanlar kendisi gibi olduğunu öğrenir. Rita her gün onu eğitmeye başlar. Bu istilaya dur diyeceklerdir.

Film uzaylıları, teknolojiyi, zamanda yolculuğu, tekrar eden anları harmanlayarak usta işi bir bilimkurgu ortaya çıkartmış. Bill Cage’in her gün nasıl kendini geliştirdiğini ilk başlardaki çaresizlik durumundan artık dünyayı nasıl kurtarırım psikolojisine geçişini an be an görüyoruz. Efektler, senaryo, yönetim oyuncular çok başarılı olmasına rağmen belki uzaylılar üzerinde biraz daha durulabilirdi. Hayvansı uzaylıların o cihazları yapabileceği maalesef inandırıcılığı azaltabilmekte ama filmin izlenebilirliğini, atmosferi pekte etkilediği söylenemez.Son yılların en başarılı bilimkurgularından Yarının Sınırında’yı kaçırmayınız. Tom Cruise’un oynadığı en kaliteli bilimkurgu filmi olmayı hakediyor.

Görüş ve önerilerinizi yorum olarak yazabilirsiniz. Yorumlarınız bizim için önemlidir.

Konu yazarı

Yorum Yok

Yorum Bırak


Yandex.Metrica

Gülhan Web ©2015