C Vitamini ve Özellikleri
C Vitamini ve Özellikleri

C vitamini vücudumuz için oldukça gerekli olan bir vitamin türüdür. Bunda vücudumuzun bu vitamini üretmemesidir. C vitamini bazı meyve ve bitkiler ve bir kısım hayvan tarafından üretilmektedir.
C vitamini pek çok kanser çeşidini önlediği gibi soğuk algınlığına karşı olan etkisiyle de bilinir. Suda erime özelliği ile birlikte vücuda daha rahat yayılır ve hızlı bir iyileşim sağlar. Vücutta olan yaralarında C vitamini sayesinde daha hızlı iyileştiği görülmüştür ve bilinmektedir.
C vitaminin aşırı dozda kullanılması sonucunda böbrek taşı bile yapabilir, mideyi tahriş edebilir. Bu yüzden doktor gözetiminde alınması sağlığınız açısından her zaman daha iyi olacaktır.
C vitamini üreten besinler ise şu şekildedir;
1- Kuşburnu
2- Misket Limonu
3- Frenk Üzümü
4- Portakal
5- Greyfurt
6- Yeşilbiber
7- Domates
8- Karnıbahar
9- Ispanak
10- Patates
11- Çilek
12- Papaya
13- Brokoli
14- Kivi
15- Kavun
16- Greyfurt
Pek çok sebzede olduğu gibi C Vitamini üreten sebzelerin pişirilmesi ile vitamin değeri azalmaktadır. Çok pişirilen bir sebzede vitamin değer %50 kadar azalmakta ve etkisini yitirmektedir. Özellikle donmuş gıdalarda vitaminin değeri olması gerekn itaminin 3 te biri oranındadır. C vitaminini en iyi şekilde alabilmek için sebzeler az pişirilmiş olmalı veya pişirilmeden de yenilebilecek olanların pişirilmeden yenerek vitaminlerinin yok olmaması sağlanmalıdır.

Görüş ve önerilerinizi yorum olarak yazabilirsiniz. Yorumlarınız bizim için önemlidir.

Konu yazarı

Yorum Yok

Yorum Bırak


Yandex.Metrica