Plüton ve Gezegen
Plüton ve Gezegen

Plüton 1930 yılında keşfedildiği zaman güneş sisteminde bulunan dokuzuncu gezegen olarak tescil edildi. Binden fazla gezegen ismi önerilmesine rağmen adını kendisinin de soğuk ve karanlık olduğu düşüncesi ile birlikte yer altı tanrısı olan Plutondan almış ve kabul görmüştür. Pluton gezegeni ile yapılan araştırmalar sonucunda ise 1978 yılında Charon isimli bir uyduya sahip olduğu keşfedilmiş olup 2005 yılında iki ve 207 ve 2011 yıllarında da irer uydusu daha tespit edilmiştir. 1970li yıllarda Güneş sisteminin dışında bir cüce gezegen olan 2060 Chiron saptandıktan sonra Pluton’un gezegenliği tartışma konusu olmuş ve yıllar içinde güneş sisteminde keşfedilen cüce gezegenlerden sonra Plüton’un 2006 yılında gezegenliği alınmış ve artık cüce gezegenler kategorisine dahil edilmiştir.
Gezegen olma şartları sırasıyla şunlardır
1-Güneş ya da herhangi bir yıldız etrafında dönme
2-Kendi kütlesinden dolayı küresel bir yapıya sahip olma
3-Yörüngesinde bulunan her türlü küçük gök cismini temizlemiş olma
Plutn gezegeni Güneş etrafında döndüğünden dolayı birinci adımı tamamlamış hatta küresel olduğundan ikinci adımı da geçmiştir. Üçüncü adıma gelindiğinde güneş etrafını 248 yılda dönmesinden dolayı uzun bir mesafeyi çok daha uzun bir sürede katettiğinden etrafı temizlemesi mümkün olmamış ve Kulper kuşağı denilen bu alanda pek çok asteroit ve ufak gökscisimleri ile yörüngesii paylaşır. Bundan dolayı da gezegenlik sıfatı ortadan kalkmış ve bir cüce gezegen olmuştur.
Plüton’un boyutunu anlamak için kütlesini göz önüne alabiliriz. Kütlesi 1,3* 1022 kg olan plüton Dünya’nın yaklaşık %0,24 üne tekabül ederken uydumuz olan ayında yaklaşık %66sı oranındadır.

Görüş ve önerilerinizi yorum olarak yazabilirsiniz. Yorumlarınız bizim için önemlidir.

Konu yazarı

Yorum Yok

Yorum Bırak


Yandex.Metrica

Gülhan Web ©2015