Hikaye Yazmak – PDF Örnekli
Hikaye Yazmak – PDF Örnekli

 

Hikâye yazmanın en can alıcı noktalarından birisi konu bulamamaktır. Bununla ilgili pek çok kişinin sıkıntısı ve derdi maalesef bulunmaktadır. Aslında bir hikaye yazmak için konu bulmak pek de zor değildir. Önemli olan konuyu nasıl işleyeceğinizdir.
Hikâye yazma konusunda öncelikle bol bol okumalısınız. Roman ya da hikâye hatta farklı yazılar bile okumak sizlerin ufkunu açacaktır ve okuduklarınızdan dolayı farklı düşüncelere gidecek ve ilhamınızla tanışacaksınız.
Hikâye yazmada ilk aşamada konu bulmak çok zor olduğundan hayatınızdan bir kesiti yazın öncelikle. Bu kesiti ister olduğu gibi isterseniz de farklı bir şekilde kurgulayarak oluşturun. Unutmayın hikâye kısa bir an olduğundan roman özeti şeklinde bir konudan uzak durmalı ve kısa süreli bir olayı yazmalısınız. İlk denemelerinizden memnun kalmayabilirsiniz bu sizleri sıkıntıya sokmasın devamlı yazdığınız takdirde kendinize has bir yazınız ve stiliniz olacaktır.
Hikâye yazarken kendi yazdıklarınız haricinde yazmak istiyorsanız eğer kitap okuma haricinde yapmanız gereken çok önemli bir şey daha var o da bolca gözlem yapmak. Etrafınızı çok iyi inceleyin hayatta karşımıza o kadar farklı şeyler çıkıyor ki normal bir yaşantıda fark edemezken yaptığımız gözlemlerle bunların farkına varıyoruz. Ufak bir olay bile olsa karşılaştığımız emin olun ki iyi bir kurgu ve kalem ile çok iyi bir hikâye ortaya çıkartabildiğinizin farkına varacaksınız.
Hikâye yazmak için masaya sakın oturmayın. Bu şekilde oturursanız yazamazsınız yazsanız da zorlanırsınız. Akınıza konu geldiyse bu konuları bir deftere mutlaka not edin. Bu şekilde konuları unutmayacak ve konuların gün geçtikçe arttığını hayretler içinde göreceksiniz. Hikaye kendisi gelir bunu asla unutmayın. Tüm hatlarıyla kafanızda oluştuğunda ister istemez kendinizi masa başında bulacak ve bir oturuşta hikayenizi bitireceksiniz.

 

HİKAYE ÖRNEK’İ

İndir

İndir

Incoming search terms:

Görüş ve önerilerinizi yorum olarak yazabilirsiniz. Yorumlarınız bizim için önemlidir.

Konu yazarı

Yorum Yok

Yorum Bırak


Yandex.Metrica

Gülhan Web ©2015