Sudoku Bulmacaları – PDF Örnekli
Sudoku Bulmacaları – PDF Örnekli

Sudoku bulmacaları ilk olarak 1984 yılında Japonlar tarafından çıkartılan ve sayılar tek olmalı anlamına gelen “Suuji wa dokushin ni kagiru” ismini alan ama uzun olduğu için kısaltılarak SUDOKU adını alan dünyanın en çok çözülen bulmacalarındandır.
Sudoku bulmacaları 9*9 luk karelerden oluşan bir alanda oynanır. 9*9luk bu alanda kendi içerisinde 3*3lük 9 alana bölünür. Sudoku rakamlarla oynanmasına rağmen asla matematiksel bir işlem yaptırmaz. Mantıkla boş karelere gelecek sayıyı bulmanız gerekir. Sudoku’da her satır ve sütunda birden dokuza kadar rakamlar olmak zorundadır. Yani bir satır veya sütunda aynı rakamdan 2 veya üstü kadar rakam olamaz. Aynı şekilde içinde bulunan3*3 lük alanlarda da birden dokuza kadar rakamlar olmak zorundadır. Bu şekilde satırları, sütunları ve 3*3lük kareyi aynı anda hesaplamanız ve boş kareleri doğru şekilde doldurmanız gerekmektedir.
Günümüzde gerek dünyada gerekse ülkemizde Sudoku ile ilgili pek çok yayın bulunmaktadır. Gazeteler bulmaca sayfalarında yer verirken sadece sudokuya adanmış dergiler ve kitaplar da mevcuttur. Çeşitli zorluk seviyeleri olan sudoku bulmacaları için ayrıca pek çok ücretsiz oyun da bilgisayarlar, telefonlar ve tabletler için üretilmiştir.
Sudoku artık 9*9 luk standartların da dışına çıkmış ve farklı varyosyonlar ile bulmaca severlere ulaşmıştır. Rakamların kullanılmadığı harflerin kullanıldığı veya şekillerin kullanıldığı sudokular da mevcut olup çocuklara özel sudokular bile üretilmektedir.

 

Örnek Sudoku PDF’leri;

İndir

İndir

Incoming search terms:

Görüş ve önerilerinizi yorum olarak yazabilirsiniz. Yorumlarınız bizim için önemlidir.

Konu yazarı

1 Yorum

  1. esra dedi ki:

    sudokuların cevaplarına nerden ulaşabilirim

Yorum Bırak


Yandex.Metrica